JAK DOBRZE SPAĆ
Potrzebujesz energii aby dobrze funkcjonować. Najskuteczniej energię odzyskasz śpiąc dobrej jakości snem. Pomożemy Ci o niego zadbać.
Zasady Dobrego Snu:
#1 Unikaj Stresu
Stres wpływa bezpośrednio na pogorszenie jakości snu. Powoduje wytwarzanie 3 hormonów – kortykoliberyny, kortyzolu i adrenaliny. Oba te hormony pobudzają nas do działania, podnoszą tętno, ciśnienie krwi, temperaturę ciała. Jeśli we krwi znajdują te hormony to zablokowane jest wytwarzane melatoniny – hormonu który pomaga nam zasnąć i utrzymać głęboki sen bez przerw.
#2 Utrzymuj Aktywność Fizyczną
Regularny ruch w ciągu dnia obniża poziom stresu i ułatwia wieczorne zasypianie. Reguluje też poziom hormonów.
#3 Relaks
Czy wiesz, że relaks pomaga lepiej spać? Z jednej strony relaksacja obniża poziom hormonu stresu – kortyzolu, dzięki temu łatwiej zaśniesz.
Z drugiej strony relaks wycisza organizm i przygotowuje go do snu – przez wytwarzanie hormonu szczęścia – serotoniny , która obniża tętno i ciśnienie krwi.
#4 Zbyt Wysoka
Aktywność I Przemęczenie
Ciężki trening przed snem podnosi tzw. stres metaboliczny.
Kiedy ciało podejmuje aktywność fizyczną, podnosi się ciśnienie krwi jego temperatura oraz tętno. Przy treningu siłowym aktywizują się również hormony takie jak kortyzol czy adrenalina, które uniemożliwiają szybkie zasypianie i wytwarzanie hormonu snu – melatoniny.
#5 Posiłki – To Co Pijesz I Jesz Przez Cały Dzień
To co spożywasz ma ogromny wpływ na to jak się czujesz ale także na to jak śpisz.
Odpowiednie nawodnienie, witaminy, sole mineralne, składniki bogate w tryptofan, tyroznę i unikanie używek – nie tylko wpływa pozytywnie na łatwość zasypiania ale może znacząco zwiększyć jego jakość.
#6 Regularne Pory Snu
Zachowanie regularności godzin zasypiania przekłada się na szybkość zasypiania, samopoczucie rano, ilość snu głębokiego oraz ilość faz snu REM.
#7 Unikanie Niebieskiego Światła Przed Snem
Niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne jak telefony i monitory działa pobudzająco na nasz mózg. Ekspozycja na światło emitowane przez diody LED na godzinę przed snem nie tylko utrudnia zasypianie ale także obniża jakość snu.
#8 Odpowiednia Pozycja Snu, Komfort I Właściwe Podparcie
Właściwe podparcie Twojego ciała kiedy śpisz umożliwia relaks mięśni, regenerację kręgosłupa i wszystkich systemów Twojego ciała które w ciągu dnia pracują.
Idealna pozycja snu to pozycja anatomiczna.
#9 Ciemność
Nawet kiedy śpisz światło w sypialni może obniżać jakość Twojego snu.Promienie świetlne pobudzają mózg do działania, który pod ich wpływem przechodzi do trybu aktywności.
#10 Cisza
Sygnały dźwiękowe takie jak hałas pojazdów, maszyn ale też dźwięk pralki, zmywarki oraz dźwięk telewizora czy radia zmuszają mózg do aktywności uniemożliwiając głęboki sen.
#11 Temperatura
W Jakiej Śpisz
Sygnały dźwiękowe takie jak hałas pojazdów, maszyn ale też dźwięk pralki, zmywarki oraz dźwięk telewizora czy radia zmuszają mózg do aktywności uniemożliwiając głęboki sen.
#12 Twój Aktualny Stan
Psychiczny
Prawidłowe działanie Twojej psychiki i dobre samopoczucie mają kolosalny wpływ na jakość snu. Nie tylko stres ale także stany lękowe i obniżenie nastroju dramatycznie wpływają na jakość snu – mogą skracać jego długość i czas trwania snu głębokiego.
#13 Twoje Zdrowie
Fizyczne
Ogólny stan zdrowia jak i choroby które przechodzisz mają odzwierciedlenie w Twoim śnie. Czy wiesz, że kiedy jesteś przeziębiony śpisz inaczej niż zazwyczaj – wydłużają się fazy snu głębokiego a skraca faza REM.
Pierwsze W Polsce
Seminarium Naukowe Dla Biznesu
„Regeneracja W Pracy Managera”.
Mauris blandit aliquet elit, eget tincidunt nibh pulvinar a. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Donec velit neque, auctor sit amet aliquam vel, ullamcorper sit amet ligula. Pellentesque in ipsum id orci porta dapibus. Curabitur aliquet quam id dui posuere blandit. Mauris bla