#4 Zbyt Wysoka
Aktywność I Przemęczenie

Ciężki trening przed snem podnosi tzw. stres metaboliczny.
Kiedy ciało podejmuje aktywność fizyczną, podnosi się ciśnienie krwi jego temperatura oraz tętno. Przy treningu siłowym aktywizują się również hormony takie jak kortyzol czy adrenalina, które uniemożliwiają szybkie zasypianie i wytwarzanie hormonu snu – melatoniny.
Lekki trening cardio pomaga przygotować się do snu – podnosi się bowiem poziom natlenienia mózgu i wytwarza się serotonina i hamujący neurtotransmiter GABA.

Pamiętaj o tym, aby pomiędzy snem a treningiem wygospodarować minimum godzinę na wyciszenie organizmu – powrót tętna do strefy spoczynkowej i ustabilizowanie poziomu adrenaliny.
Im cięższy trening tym większą przerwę między nim a momentem pójścia spać warto zastosować.
Jeśli uprawiałeś lekkie ćwiczenia cardio – 1 godzina odpoczynnku może wystarczyć, jednak jeśli uprawiałeś trening oporowy to 2 godziny a nawet 3 godziny odpoczynku będą bardziej optymalne dla Twojego snu!
Jeśli uprawiasz sporty jak trójbój siłowy, crossfit lub budujesz masę mięśniową – najlepsze będzie przeniesienie treningu na godziny poranne lub wczesnopopołudniowe.

Dla wielu osób lekkie ćwiczenia jak np. bieganie, chód, fitness, joga przed snem mogą przynieść bardzo pozytywny skutek nasenny pod warunkiem jednak, że są wykonywane w niskich strefach tętna 1-3
(przy podzale 5 strefowym, gdzie 1 – rozgrzewka 50-60%HRmax, 2 – spokojna 60-70%HRmax, 3 – aerobowa 70-80%HRmax, 4 – strefa progowa, 5 – strefa anaerobowa – maksimum ).
Ćwiczenia w niskich strefach tętna nie wywołują wytwarzania kortyzolu i adrenaliny, za to pozwalają odreagować napięcia i emocje, które nagromadziły się w ciągu dnia za sprawą wytwarzania hormonu szczęścia serotoniny i neurotrnasmitera GABA. Z serotoniny jest wytwarzana melatonina – czyli hormon snu a GABA czyli kwas Gamma-Aminomaslowy odpowiada za wyciszenie organizmu, wytwarzanie nizebędnego dla regeneracji hormonu wzrostu

Pamiętajmy także o tym, że po ciężkim treningu trzeba uzupełnić kalorie – nie powinniśmy iść spać z odczuwalnym głodem bo to także przeszkodzi nam w śnie. Dlatego warto zaplanować aktywności w taki sposób, że jeśli mamy w planie cięższy trening, to trzeba do niego dołożyć posiłek po którym trzeba mieć czas na trawienie min. 2 godziny.

Dla wielu osób lekkie ćwiczenia jak np. bieganie, chód, fitness przed snem mogą przynieść bardzo pozytywny skutek nasenny pod warunkiem jednak, że są wykonywane w niskich strefach tętna (strefy 1 -rozgrzewka, 2 – spokojna, maksymalna strefa w której wieczorem ćwiczymy to 3 – aerobowa, unikamy strefy 4 progowej i 5 maksymalnej) i nie wywołują wytwarzania kortyzolu.
Lekka aktywność fizyczna pozwala odreagować napięcia i emocje, które nagromadziły się w ciągu dnia.
Delikatny trening wieczorny przekłada się na nieporównywalnie lepszą jakość snu! Nie zmienia to faktu, że po lekkim wysiłku który obniża nam stres i tak trzeba uspokoić organizm – warto dać mu na to 2 godziny.
Pamiętajmy także o tym, że po ciężkim treningu trzeba uzupełnić kalorie – nie powinniśmy iść spać z odczuwalnym głodem (to też przeszkodzi nam w śnie). Dlatego tak warto zaplanować działania, że jeśli mamy w planie cięższy trening, który wymaga wysiłku, to trzeba do niego dołożyć posiłek po którym trezba mieć czas na trawienie (min. 2 godziny)

 

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, nie wahaj się skontaktować z nami