Problem


Jest coraz trudniej zadbać o balans, regenerację i sen.
Dlaczego tak jest?


Przyczyny problemów:

multi 440 technologia

#1 Technologia

Nowe technologie które z jednej strony ułatwiają życie – z drugiej strony negatywnie działają na nasze zdrowie. Zachęcają do przebywania w środowisku które nie wspiera naszego odpoczynku i zdrowia.

multi 440 otoczenie

#2 Oczekiwania społeczne

W związku z rozwojem ekonomicznym i technologicznym średnia godzin pójścia spać w Europie w ciągu ostatnich 50 lat poszła znacznie w górę. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wieczorem możemy funkcjonować na 100proc – tak jak w ciągu dnia, nie biorąc pod uwagę, że czas ten powinniśmy przeznaczyć na relaks.

multi 440 media

#3 Nowe media – cyfrowe środowisko

Media cyfrowe jak portale informacyjne, rozrywkowe ale także social media są projektowane w oparciu o zasady grywalizacji podnosząc poziom naszego zaangażowania wspierając tzw. dopaminowy szlak nagrody – przez który uzależniamy się od cyfrowych pozytywnych bodźców – coraz mniej przebywając w rzeczywistości materialnej.


Negatywne skutki:

Skutkami otoczenia społecznego i ekonomicznego nasyconego technologią jest:


1. Wydłużone godziny czuwania skutkujące opóźnionymi porami snu – nienaturalnym rytmem dobowym.
2. Skrócenie czasu snu.
3. Funkcjonowanie w ciągłym stresie wynikające z przenikania się czasu pracy i czasu dostępności dla otoczenia z czasem na relaks. Życie w stresie nie tylko zakłóca sen, skraca jego fazę głęboką ale także działa destrukcyjnie na układ krążenia