#8 Odpowiednia Pozycja Snu, Komfort I Właściwe Podparcie

Jak Komfort W Łóżku I Odpowiednie Podparcie Wspierają Twoją Regenerację?

Odpowiednie podłoże na którym śpimy czyli materac i poduszka – powinny zapewnić takie podparcie które pozwoli nam wejść w głębokie fazy snu. Dzięki temu, że materac precyzyjnie podpiera ciało, odczuwamy komfort – nasze mięśnie w czasie snu mogą się rozluźnić i zrelaksować. Niewłaściwie dobrany materac powoduje wysokie napięcie mięśniowe (somatyczne) które uniemożliwia utrzymanie głębokiej fazy snu w odpowiedniej długości. Głęboka faza snu odpowiada zaś za procesy regeneracyjne w naszym ciele – wtedy wytwarza się najwięcej hormonu wzrostu.

Co oznacza „dobre podparcie” ciała przez materac?

To sytuacja w której niezależnie od sposobu w jaki śpimy nasze ciało ma tzw. pozycję anatomiczną – czyli taką w jakiej swobodnie stoimy.

Rysunek powyżej: Materac odpowiedni – krzywizny naszego ciała są wypełnione. Zachowana jest jednak krzywizna w osi strzałkowej czyli lordoza – naturalne wygięcie naszych pleców jest zachowane

Rysunek powyżej: Materac zbyt miękki – ciało się zabada powodując ucisk na kręgi w pasie piersiowym. Rano użytkownik może odczuwać ból wokół mięśni kręgosłupa.

Rysunek powyżej: Materac zbyt twardy – zmusza kręgosłup do tzw. przeprostu, uciskając plecy na wysokości łopatek i zmuszając mięśnie lędźwi do ciągłej pracy (lędźwia pozostają w powietrzu). Rano użytkownik może odczuwać ból lędźwi i łopatek.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, nie wahaj się skontaktować z nami