Pracoholizm oraz Wypalenie zawodowe

W obecnych czasach wielu ludzi doświadcza pracoholizmu, który jest niczym innym jak uzależnieniem od pracy kosztem innych czynności. Osoby cierpiące na to borykają się z ciągłym myśleniem o pracy nawet poza pracą. Śmiało można stwierdzić, iż osoby takie nie potrafią odpoczywać.

Wyniki raportu ADP z 2023 roku pokazują, iż 21,7% polskich pracowników przyznaje, że pracuje za darmo od 6 do 10 godzin tygodniowo. 25,4% uważa, że nie może liczyć na wsparcie szefa w kwestii swojego zdrowia psychicznego

Groźnym skutkiem braku odpoczynku oraz zaburzonej równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym jest wypalenie zawodowe, zjawisko bardzo powszechne w ostatnich latach. Niektóre zawody bardziej są podatne na wystąpienie wypalenia zawodowego, np. wśród lekarzy oszacowano średni poziom wypalenia na 70% kadry polskich szpitali – wyniki badania „Diagnoza szpitalna 2023”

„Przebodźcowanie” oraz mity przekazywane przez pokolenia

Często spotykanym obecnie zjawiskiem jest „przebodźcowanie” rozumiane jako nadmiar informacji / bodźców, które do nas docierają, np. hałas, światła, zapachy. Jest to sytuacja, w której organizm narażony jest na przeciążenie, ponieważ dzisiejszy świat zmusza go do bycia ciągle w gotowości. Dlatego wydawać się może, że jesteśmy stale zmęczeni.

Pojęcie „kultura hustle” zdecydowanie dotyczy dzisiejszej rzeczywistości. Przetłumaczyć je można jako „kulturę pośpiechu”. Każdy z nas pewnie słyszał w dzieciństwie powiedzenia: „bez pracy nie ma kołaczy”,  „nic nie robienie jest złe”, „ciężka praca popłaca”. Te przykładowe zwroty wpoiły nam, że żeby osiągnąć sukces należy pracować dużo ciężej czy zostawać w pracy dłużej. W dłuższej perspektywie czasu takie działania mogą prowadzić do pracoholizmu czy wspomnianego wcześniej wypalenia zawodowego.

Kolejnym znanym powiedzeniem jest – „na odpoczynek trzeba sobie zasłużyć”. Jest to jednak nieprawda, ponieważ ludzki organizm potrzebuje odpoczynku pod postacią snu bez względu na wykonywane danego dnia zadania. Niestety często zdarza się, że ludzie rezygnują z odpowiedniej długości snu na korzyść zrobienia większej ilości powierzonych zadań.

„Odcięcie od telefonu”

Aby zapewnić sobie odpowiedniej jakości odpoczynek zalecane jest tymczasowe odseparowanie się od otaczających informacji dostarczanych przez urządzenia. Przykładowo wybierając się na spacer można zostawić telefon w domu. Takie działanie pozwoli zdecydowanie lepiej odpocząć.

Niedokończone zadania

Przed urlopem warto zakończyć rozpoczęte zadania w pracy i nie zaczynać nowych po to, aby podczas odpoczynku o nich nie myśleć. Ta zasada wydaje się być prosta i zrozumiała, ale często trudna w realizacji. Jeśli jednak chcemy dobrze wypocząć to powinniśmy za każdym razem przestrzegać tej zasady.

Alkohol a odpoczynek

Wiele osób uznaje alkohol ze środek pomagający się rozluźnić, kojarzony jest z relaksem. Stan, w którym nasz organizm znajduje się po spożyciu alkoholu nie pomaga odpocząć. Wprost przeciwnie, kiedy kładziemy się spać po „zakrapianej” imprezie mózg zamiast produkować hormony pomagające zasnąć, produkuje kortyzol – hormon stresu, uniemożliwiający wystąpienia głębokiej fazy snu.